Skocz do głównej treści strony
Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

Elementy kultury kaszubskiej na lekcjach przedmiotu Muzyka

Wybrana kategoria: Kompetencje artystyczne

Utworzono: 08-10-2025

 

Scenariusz adresowany jest w szczególności do nauczycieli przedmiotu Muzyka, na II etapie edukacyjnym, którzy kształtują u swych uczniów poczucie świadomości i tożsamości na rzecz zachowania i upowszechniania dziedzictwa kulturowego regionu.

W części wstępnej uczniowie poznają bądź utrwalą pojęcie folkloru, a także dowiedzą się, jak wielkie znaczenie w polskiej etnografii odegrał Oskar Kolberg. W części głównej zostaną zaprezentowane przykłady twórczości ludowej regionu Kaszub: tradycje, obrzędy, zwyczaje, stroje, muzyka, skład instrumentalny kapel, pieśni, tańce… Następnie uczniowie nauczą się, w oryginalnym języku kaszubskim, tradycyjnej pieśni pt. „Kaszubskie nuty”, będącej jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów folkloru kaszubskiego. Ta część zakończy się wspólnym wykonaniem utworu w różnych interpretacjach. Podsumowaniem lekcji będzie wykonanie zadań z przygotowanych kart pracy oraz ocena aktywności uczniów.

 

Temat: Muzyka i kultura kaszubska

Etap edukacji: II etap edukacyjny (kl. IV-VII)

Czas trwania: 45 minut

Cel główny: Poznanie tradycji i kultury kaszubskiej

 

Cele operacyjne:

1. Sfera wiadomości – uczeń wie, zna, rozumie:

  • pojęcie słowa folklor (dziedzina polskiej kultury ludowej); do folkloru danego regionu zalicza się: muzykę, tańce, instrumenty, gwarę, pieśni, stroje, rękodzieło – ceramikę, tkactwo, kowalstwo, budownictwo…,
  • kim był Oskar Kolberg (wybitny polski etnograf I poł. XIX wieku, twórca wielotomowego dzieła: „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”),
  • położenie geograficzne Kaszub,
  • legendę pomorską o stworzeniu Kaszub,
  • symbole Kaszub: godło, flagę oraz hymn,
  • zwyczaje, mowę (rozróżnia ze słyszenia), podania, obrzędy, zabawy, pieśni i tańce (m.in. „Szewc”, „Dzëk”, „Kùflôrz”, „Wôłtôk” „Kòséder”),
  • różnice dialektyczne języka kaszubskiego,
  • nazwy instrumentów typowych dla tradycyjnej muzyki kaszubskiej – burczybas, diabelskie skrzypce i bazunę oraz trąbkę pasterską,
  • typowy skład kapeli kaszubskiej: akordeon, skrzypce, klarnet, kontrabas, diabelskie skrzypce i burczybas,
  • rodzaje szkół haftu kaszubskiego oraz etymologię barw,
  • charakterystyczny strój ludowy,
  • różnice dialektyczne języka kaszubskiego,
  • tekst i melodię pieśni pt. „Kaszubskie nuty",
  • rozumie znaczenie treści piosenki.

2. Sfera umiejętności – uczeń potrafi:

  • wskazać na mapie lokalizację geograficzną Kaszub,
  • rozpoznać graficznie i słuchowo instrumenty kaszubskie,
  • rozpoznać graficznie i słuchowo tańce kaszubskie,
  • wymienić elementy stroju kaszubskiego,
  • określić znaczenie barw i scharakteryzować cechy podstawowych szkół haftu kaszubskiego,
  • prawidłowo zaśpiewać po kaszubsku pieśń pt. „Kaszubskie nuty” (znaną też jako „Alfabet kaszubski”).

 

Cele wychowawcze:

  1. Popularyzowanie postawy poznawczej wobec regionalnej kultury ludowej.
  2. Kształtowanie postawy patriotycznej oraz wpajanie szacunku dla tradycji i dziedzictwa narodowego.
  3. Kształtowanie postawy tolerancji dla różnych rodzajów muzyki, a także dla kompozytorów, wykonawców i odbiorców.
  4. Zachęcanie do angażowania się w różne formy aktywności muzycznej.
  5. Kształcenie umiejętności pracy w zespole, polegającej na współdziałaniu, współtworzeniu i ponoszeniu współodpowiedzialności za realizację muzycznych projektów i przedsięwzięć.
  6. Rozwijanie potrzeby zdobywania i pogłębiania muzycznej wiedzy, a także doskonalenia umiejętności i poszerzania zainteresowań z zakresu muzyki.

 

Metody dydaktyczne:

  • ekspozycji: prezentacja multimedialna połączona z realizowanym tematem; wykład nauczyciela na temat tradycji kultury kaszubskiej połączony z dyskusją z uczniami;
  • problemowo-analityczna: słuchanie wybranych przykładów muzycznych wraz z analizą słuchową;
  • problemowo-odtwórcza: nauka pieśni pt. „Kaszubskie nuty” przy pomocy nut.

 

Formy aktywności muzycznej uczniów: śpiew, słuchanie muzyki.

 

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne: komputer, prezentacja multimedialna, plansza z zapisem pieśni pt. „Kaszubskie nuty”, instrumenty muzyczne: pianino lub akordeon, karty pracy dla uczniów.

 

Przebieg zajęć:

Działania nauczyciela

Działania ucznia

Realizowane treści z Podstawy Programowej MEN 2017

Część lekcji: wstępna (5 min.)

 

 

  1. Muzyczne powitanie klasy;
  2. Czynności organizacyjno-porządkowe (sprawdzenie listy obecności i pracy domowej, podanie kryteriów oceny na lekcji jako czynnika aktywizującego pracę uczniów);
  3. Podanie tematu lekcji i celów edukacyjnych.

 

 

Część lekcji: główna (30 min.)

 

 

  1. Dialog z uczniami na temat folkloru:

folklor: kultura ludowa obejmująca zwyczaje, obrzędy, wierzenia, twórczość artystyczną oraz język (gwarę);

przykłady twórczości ludowej: pieśni, tańce, muzyka, instrumenty, gwara, stroje, rękodzieło (ceramika, tkactwo, kowalstwo, budownictwo, …);

postać Oskara Kolberga (1814-1890) – wybitny kronikarz polskiego folkloru, twórca wielotomowego dzieła pt.: „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

uczeń potrafi wyjaśnić znaczenie słowa folklor oraz podać przykłady twórczości ludowej swojego regionu;

 

wie, jaką rolę w polskiej etnografii odegrał Oskar Kolberg;

III 4)

poznaje przykłady muzycznej twórczości ludowej, obrzędy, zwyczaje, tradycje

swojego regionu;

  1. Prezentacja multimedialna (załącznik nr 1):

 

 

położenie geograficzne Kaszub: północna część Pobrzeża Gdańskiego i wschodnia Pojezierza Pomorskiego,

uczeń potrafi wskazać położenie Kaszub na mapie Polski;

 

legenda o powstaniu Kaszub,

zna legendę o powstaniu Kaszub;

III 4)

symbole Kaszub: godło i flaga oraz hymn

wymienia symbole Kaszub: godło z czarnym gryfem na złotym tle, czarno-złotą flagę oraz Hymn kaszubski;

III 4)

kapele kaszubskie: jednym z przejawów folkloru kaszubskiego są kapele, które występują przy okazji różnych świąt: dożynek, sobótki, Bożego Narodzenia, chrzcin, wesel, rozpowszechniając muzykę ludową. W skład kapeli wchodzą: akordeon, skrzypce, klarnet, kontrabas, diabelskie skrzypce, burczybas, bazuna,

– podstawowe kaszubskie instrumenty ludowe (zdjęcia lub prezentacja instrumentów):

  • burczybas – beczułka bez dna, mająca jeden otwór przykryty naciągniętą skórą, pośrodku której umieszcza się pęk końskiego włosia. Zwilżone włosie energicznie pociera się palcami. Instrument wydaje buczący dźwięk,
  • diabelskie skrzypce – stanowią rodzaj „perkusji”, służą do wydobywana różnych dźwięków (np. poprzez stukanie o podłogę). Mają do dwóch metrów wysokości, struny z drutu, pudło rezonansowe. Górna część ozdobiona jest maską diabła oraz wieloma wstążkami,
  • bazuna to rodzaj wydłużonej trąby, której dawniej używali pasterze i rybacy jeziorni. Była wykorzystywana w różnych ludowych ceremoniach. Wytwarzano ją z młodej olchy, sosny, klonu, a ustnik z drewna sosnowego. Granie na bazunie jest dość trudne ponieważ wymaga wysiłku fizycznego i mocnych płuc;

uczeń potrafi wymienić instrumenty typowe dla kapeli kaszubskiej oraz rozpoznać

instrument po jego dźwięku i wyglądzie;

I.4.1) d) Świadomie słucha utworów ludowych w postaci oryginalnej i artystycznie opracowanej;

1.4.2)

Rozpoznaje ze słuchu:

a) brzmienie instrumentów muzycznych,

e) aparat wykonawczy: solista, zespół kameralny, chór, orkiestra, big-band 

i zespół folkowy;

III 4)

wybrane kaszubskie tańce o charakterze zabawowym:

  • „Szewc” – podstawą układów tanecznych jest naśladowanie pracy szewca takiej jak szycie i wbijanie ćwieków; tańczony w parach,
  • Dzëk” – taniec, którego rybacy nauczyli się od korsarzy; jest dziki i gwałtowny; tańczą go tylko mężczyźni,
  • „Kùflôrz” – wyraża radość rybaków z pomyślnego połowu; wykonują go tylko mężczyźni z kuflem piwa w ręku,
  • „Wôłtôk” – taniec morski ; rękami podkreśla się ruch fal morskich oraz ciałem obrazuje się wiry wód.
  • Kòséder” – taniec rodowy; jest żywy i poważny; jego nazwa pochodzi od „sec nogama” (kosić nogami);

uczeń potrafi wymienić i rozpoznać wybrane tańce kaszubskie;

II.5.2) Określa charakterystyczne cechy wybranych polskich tańców ludowych z uwzględnieniem własnego regionu;

I.4.4)

c) werbalizuje emocje i odczucia,

d) opisuje słowami cechy i charakter słuchanych utworów.

III 4)

pieśni kaszubskie – sławią piękno Kaszub i tradycje regionu,

– rodzaje pieśni:

  • patriotyczne,
  • religijne,
  • morskie,
  • świąteczne, w tym kolędy,
  • miłosne…;

uczeń potrafi wymienić rodzaje pieśni kaszubskich;

III 4)

– charakterystyczny strój ludowy: od ponad stu lat nie jest używany na co dzień, obecnie spotyka się go tylko w kapelach ludowych (plansza przedstawiająca strój kaszubski),

  • strój żeński: czepiec, czółenka haftowane złotą nitką, kamizelka, bardzo szeroka, jednokolorowa spódnica;
  • strój męski: czarny kapelusz, kabot niebieski haftowany, biała koszula;

uczeń potrafi wymienić elementy stroju kaszubskiego;

III 4)

– haft i jego kolory: ma długą tradycję. Zdobiono nim zarówno odzież codzienną, odświętną, jak również obrusy. Na rozwój haftu miały wpływ dwa klasztory: Norbertanek w Żukowie i Benedyktynek w Żarnowcu. W klasztorach nauczano szycia i haftowania dziewczęta pochodzące z rodzin szlacheckich, mieszczańskich i bogatego chłopstwa, które przenosiły tę sztukę do swoich środowisk.

Hafty mają specyficzny i określony wzór oraz charakterystyczną kolorystykę,

znaczenie kolorów w kaszubskiej tradycji:

  • niebieski: kaszubskie niebo,
  • chabrowy: kaszubskie jeziora,
  • granatowy: głębia morza,
  • żółty: zboża dojrzewające na polach i słońce,
  • zielony: lasy pełne zwierzyny,
  • czerwony: krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi lub jak maki w wiankach dziewcząt,
  • brązowy lub czarny: ziemia na polu;

wie, czym jest haft kaszubski, zna jego rodzaje oraz znaczenie barw występujących w szkołach haftu kaszubskiego;

III 4)

- dialekt: przedstawienie przykładów różnic dialektycznych języka kaszubskiego.

uczeń rozumie wewnętrzne zróżnicowanie dialektyczne języka kaszubskiego.

III 4)

  1. Nauka pieśni pt. „Kaszubskie nuty”:

– prezentacja pieśni przez nauczyciela i omówienie jej cech, budowy oraz treści (oryginalny tekst kaszubski),

– ćwiczenia wstępne według inwencji nauczyciela: oddechowe, dykcyjne, emisyjne,

– nauka pieśni ze słuchu – uczniowie powtarzają zademonstrowane przez nauczyciela fragmenty utworu, korygowanie błędów, w tym językowych,

– wspólne wykonanie pieśni najlepiej z akompaniamentem nauczyciela, bądź korzystając z podkładu muzycznego oryginalnej kapeli kaszubskiej.

Za źródłem Wikipedia: Kaszubskie nuty (kasz. Kaszëbsczé nótë, inne nazwy: Alfabet kaszubski, Abecadło kaszubskie) – tradycyjna pieśń kaszubska, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów folkloru kaszubskiego.

 

Pieśń jest wyliczanką, a nieodzowna do jej wykonania jest plansza z rysunkami – równolegle do śpiewanego tekstu jedna osoba wskazuje odpowiedni obrazek na pięciolinii (stąd jedna z używanych nazw: kaszubskie nuty). Śpiewane są kolejno trzy pięciolinie, z tym, że po dojściu do końca każdej z nich powraca się w odwrotnej kolejności do początku (w ten sposób z każdą kolejną zwrotką tekst piosenki wydłuża się). Pieśń śpiewana jest wolno, z pewnym namaszczeniem, choć w pierwotnej wersji miała szybkie tempo.

uczniowie prawidłowo odczytują tekst pieśni w języku kaszubskim;

 

uczniowie potrafią wymienić cechy utworu muzycznego i omówić jego budowę;

 

uczniowie potrafią prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe, dykcyjne, emisyjne;

 

uczniowie potrafią poprawnie powtórzyć fragment pieśni pod względem rytmicznym i melodycznym;

 

uczniowie potrafią prawidłowo wykonać utwór pt. „Kaszubskie nuty” z użyciem środków artystycznego wyrazu wraz z akompaniamentem nauczyciela, bądź podkładem muzycznym oryginalnej kapeli kaszubskiej;

1.4.3)

Rozpoznaje i analizuje utwory muzyczne określając ich elementy, nastrój i charakter, formułuje wypowiedzi, stosując pojęcia charakterystyczne dla języka muzycznego;

II.I.2)

Uczeń określa podstawowe elementy muzyki (rytm, melodię, harmonię, agogikę, dynamikę , kolorystykę, artykulację)

I.1.1)a) Uczeń śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego, młodzieżowego, popularnego i ludowego, 

I.1.3) Uczeń śpiewa, dbając o emisję i higienę głosu, stosuje ćwiczenia oddechowe, dykcyjne i inne, zachowując naturalne właściwości głosu;

– utrwalenie pieśni w różnych interpretacjach – „zabawa w dyrygenta”. Chętni uczniowie (2,3 osoby) podchodzą pojedynczo do tablicy z „Alfabetem kaszubskim” i wskazują na kolejne znaki graficzne, nadając własne tempo, dynamikę i sposób wykonania utworu.

uczniowie utrwalają pieśń według wskazówek „dyrygentów”.

j.w.

Część lekcji: końcowa (10 min.)

 

 

  1. Podsumowanie wiadomości: karty pracy dla uczniów,
  2. Ocena najbardziej aktywnych uczniów.
  3. Muzyczne pożegnanie z klasą.

 

 

 

Netografia:


 

Tekst pieśni „Kaszubskie nuty”

 

To je krótczé, to je dłudżé, to kaszëbskô stolëca,

to są basë, to są skrzëpczi, to òznôczô Kaszëba.

Òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,

krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

To je ridel, to je ticz, to są chòjnë, widłë gnojné.

Chòjnë, widłë gnojné, ridel, ticz,

òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,

krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

 

To je prosté, to je krzëwé, to je slédné [tilné] kòło wòzné.

Slédné kòło wòzné, prosté, krzëwé,

chòjnë, widłë gnojné, ridel, ticz,

òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,

krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

 

To są hôczi, to są ptôczi, to są prësczé półtrojôczi [półtorôczi].

Hôk, ptôk, półtrojôk,

slédné kòło wòzné, prosté, krzëwé,

chòjnë, widłë gnojné, ridel, ticz,

òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,

krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

 

To je klëka, to je wół, to je całé, a to pół.

Całé, pół, klëka, wół,

hôk, ptôk, półtrojôk,

slédné kòło wòzné, prosté, krzëwé,

chòjnë, widłë gnojné, ridel, ticz,

òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,

krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

To je môłé, a to wiôldżé, to są jinstrumenta wszelczé.

 

Ewa Misiewicz

Nauczyciel konsultant ds. edukacji artystycznej w Pomorskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz wykładowca w Katedrze Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.

Przejdź do góry strony